Élet-Elixír

Élet-Elixír

Csalán

2018. április 08. - Ibci

A nagy csalán (Urtica dioica) az egyik legelterjedtebb, szinte mindenhol előforduló gyógynövények közé tartozik. A köztudatban leginkább a csalánsamponnak és csalánteának köszönhetően él.

A csalán megjelenése a leveleire koncentrálódik, ami antropozófus szemléletben a ritmikus rendszerrel (tüdő, szív, vér) mutat analógiát. A ritmikus rendszer az ideg-érzékrendszer és az anyagcsere-végtagrendszer közötti egyensúlyért felelős, főleg a légzés (gázcsere és tápanyagfeldolgozás sejti szinten) és a vérkeringés összekötő, információ- és hőhordozó funkciója által.

A csalán kora tavaszi friss hajtásai még a bordó árnyalatát viselik magukon, mely szín a növényen belül uralkodó marsikus jellegre utal, akárcsak a növény felületét borító csalánszőrök, amik lényegében a növény önvédelmét szolgálják. Mars, harc, vas, vörös, vér... mindezen fogalmak egyazon jelleget hordozzák, ami arra enged következtetni, hogy a csalán hasznos gyógynövénye lehet a vérnek, legfőképpen vértisztítás, vérszegénység és a vérképzés javítása esetében. A csalánnak tudományosan kimutathatóan magas a természetes vastartalma, amely hatásában bátran vetekszik a klasszikus orvoslás termékeivel is, annyiban megelőzve ezeket, hogy a betegek által sokkal jobban viselt, mivel nem terheli úgy le az emésztőrendszert, mint az elementális vaskészítmények. Legmagasabb vastartalma a kora tavasszal hajtó csalánnak van, ezért is ajánlott húsvét környékén, elsősorban zöld csütörtökön a friss csalánból készült levest, főzeléket fogyasztani.

A tüskékkel, tövisekkel vagy szúrós szőrökkel rendelkező növények általában ártalmatlanok, sőt, sokszor akár fogyasztásra alkalmasak és értékes tápanyagokat, gyógyhatású anyagokat tartalmaznak - tüskéik pedig az állatok általi elfogyasztás ellen védik őket. Így van ez a csalán esetében is, amely a málnával, szederrel, kökénnyel és galagonyával egyetemben, nagyon hatásosan tisztítja a vért.

A csalánszőrök az injekcióstűkhöz hasonlítanak, érintéskor irritáló anyagokat: növényi aminokat, hisztamint, cholint és toxalbumint juttatnak a bőr alá, amelyek enyhén allergiás reakciót váltanak ki a bőrben, amely égető, viszkető érzéssel, vörös kiütéssel jár. Ebben a csalán analógiát mutat a rovarcsípéssel, de akár a reumát kísérő szúró fájdalmakkal, és az ezt kísérő forró, duzzadt bőrfelületekkel. Mindezeket figyelembe véve a csalán annak az érzékeny, ingerlékeny embernek a prototípusát is jelöli, akivel szintén "kesztyűs kézzel" kell bánni.

urtica_dioica_2849.jpg

A csalán az emberi és állati életterek szerves része, szinte lépten-nyomon belébotlunk. Szembetűnő, hogy elhagyatott, szennyezett vagy hulladékkal terhelt helyeken is megél, de gyakran akár falak repedéseiből nő ki. Mindez a csalán szinte kirobbanó életerejére enged következtetni; követ-betont összezúzó ereje hasznos segítség lehet a  húgysavlerakódások feloldása és kimosása céljából. A húgyutakra kifejtett hatására utal a növény szaga is, amely erősen hasonlít a vizelet szúrós szagára. A mondás szerint, csalán azokon a félreeső, elhagyatott helyeken nő, ahol azelőtt az ember vagy állat vizelt.

A káros környezeti tényezőkkel összefüggő betegségek, mint pl. az allergia, ekcéma és krónikus gyulladások gyógyításában is nagy hasznát vehetjük.

A fentebb kifejtett marsi jelleg mellett a csalán továbbá vénuszi szignatúrákat is magán visel: az év nagy részében élénk zöld színe és a rózsafélékhez hasonlóan, csipkézett levélszéle által. Rostban gazdag szára, mely a még a tél elmúltával is szikáran jelzi a csalán helyét, és a tény, hogy a csalán emberi fogyasztásra kiválóan alkalmas, a Jupiter behatására enged utalni. Általánosságban a Jupiter princípiuma alá tartozik minden, ami a formaképző erőket magában egyesíti, a szervek közül többek között a máj és kötőszövet. A csalán hajnövekedést serkentő hatása már a népi hagyományban is szélesen ismert, így hála a friss növényből készült főzetnek, vagy a nyers csalánmagok fogyasztásának is.

Figyelembe véve a régi bölcsességet, hogy a növény akkor és ott hajt, amikor és ahol szükség van rá, a csalán elsősorban a tavaszi allergiás panaszok enyhítésében és tavaszi fáradtság ellen, erősítő szerként tud nagy szolgálatot tenni.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://mustarszokokut.blog.hu/api/trackback/id/tr6813818658

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása